All Products
-
Aluminum Alloy Casting
-
Pressure Die Casting Mould
-
Metal Casting Molds
-
Aluminium Die Casting Mould
-
EPS Foam Mould
-
Lost Foam Mould
-
Sand Casting Mould
-
Permanent Mold Casting Aluminum
-
Aluminium Gravity Die Casting
-
Die Cast Aluminum Tooling
-
Auto Parts Mould
-
Multi Cavity Mold
-
Cylinder Head Mold
-
High Precision Mold
-
Rapid 3d Printing Service
-
Greg HenkThanks for your kindly hospitality. Your company is very professional , we will have nice cooperation in the near future. -
Lionel LoboGood company with nice service and high quality and high reputation. One of our reliable supplier , goods are delivered in time and nice package.
Keywords [ low pressure aluminum die casting mold ] match 266 Products.
Low Pressure Cylinder Block Casting Sand Casting Parts 50,000 Shots
| Product Name: | Cylinder Head Mold |
|---|---|
| Mold Type: | Sand Casting Mold |
| Product Material: | Steel |
Anodizing Tumbling 10000 Shots Aluminium Die Casting Mould
| Type: | Aluminium Die Casting Mould |
|---|---|
| Metal Color: | Black Metal |
| Surface Treatment: | Heat Treatment |
Low Pressure Aluminum Molding Permanent Mold Die Casting Mould Factory
| Product Name: | Permanent Mold Casting |
|---|---|
| Demoulding: | Automatic |
| Using Hardness: | >HRC45 |
Adc12 A380 Reusable Casting Aluminum In Steel Molds Low Pressure
| Product Name: | Casting Aluminum In Steel Molds |
|---|---|
| Average Wall Thickness: | >4mm |
| Mould Life: | 50,000-100,000 Shots |
OEM Lost Foam Casting Molds , Die Casting Mold Water Pump Parts Impeller
| Product Name: | Multi Cavity Mold |
|---|---|
| Customized: | Yes |
| Demoulding: | Automatic |
OEM Lost Foam Casting Custom Metal Casting Molds , Die Casting Mold
| Product Name: | Multi Cavity Mold |
|---|---|
| Customized: | Yes |
| Demoulding: | Automatic |
Custom Rapid Prototype Tooling Die Casting Molding Auto Parts Aluminum Car Bumper Mold
| Casting Method: | Casting |
|---|---|
| Tolerance: | ±0.1mm-±0.5mm |
| Drawing Format: | PDF, DWG, IGS, STP, Etc. |
OEM Customized Aluminum Die Casting Electric Motor Housing Of Auto Spare Motor Pump Engine Parts
| Casting Method: | Casting |
|---|---|
| Tolerance: | ±0.1mm-±0.5mm |
| Drawing Format: | PDF, DWG, IGS, STP, Etc. |
OEM Factory Die Casting Service High Precision Pressure Casting Parts Aluminum Die Casting Tooling
| Product Name: | Toolings |
|---|---|
| Function: | Anti Corrosion |
| Mold Material: | Aluminium |
Motor Parts Low Pressure Casting Customized Aluminum Alloy Die Casting With Average Wall Thickness 3mm
| Product Name: | LPDC Low Pressure Die Casting Mould |
|---|---|
| Application: | Motor Parts |
| Pressure: | Low Pressure |

