All Products
-
Aluminum Alloy Casting
-
Pressure Die Casting Mould
-
Metal Casting Molds
-
Aluminium Die Casting Mould
-
EPS Foam Mould
-
Lost Foam Mould
-
Sand Casting Mould
-
Permanent Mold Casting Aluminum
-
Aluminium Gravity Die Casting
-
Die Cast Aluminum Tooling
-
Auto Parts Mould
-
Multi Cavity Mold
-
Cylinder Head Mold
-
High Precision Mold
-
Rapid 3d Printing Service
-
Greg HenkThanks for your kindly hospitality. Your company is very professional , we will have nice cooperation in the near future. -
Lionel LoboGood company with nice service and high quality and high reputation. One of our reliable supplier , goods are delivered in time and nice package.
Keywords [ alloy aluminium die casting mould ] match 490 Products.
ZL104 Aluminum Alloy Foundry HRC45 Sand Casting Mould
| Product Name: | Sand Casting Mould |
|---|---|
| Product Material: | Aluminium, Steel, Grey Iron |
| Demoulding: | Automatic |
Cylinder Bolock ODM Sand Casting Mould For Automobile Industry
| Product Name: | Sand Casting Mould |
|---|---|
| Product Material: | Aluminium, Steel, Grey Iron |
| Demoulding: | Automatic |
A356 CNC Machined Aluminum Gravity Die Casting Powder Coating Polishing
| Product Name: | CNC Machined Aluminum Gravity Die Casting |
|---|---|
| Customized: | Yes |
| Using Hardness: | >HRC45 |
Low Pressure Cnc Machined Aluminum Gravity Die Casting Custom Surface Finish
| Product Name: | CNC Machined Aluminum Gravity Die Casting |
|---|---|
| Customized: | Yes |
| Using Hardness: | >HRC45 |
Die Cast Aluminum Alloys Increase H Dual Drive Front And Rear Housing
| Product Name: | H Dual Drive Front And Rear Housing |
|---|---|
| Mold Material: | Aluminum Alloys |
| Surface Treatment: | Heat Treatment |
Low Maintenance Aluminium Gravity Die Casting Using Hardness >HRC45
| Product Name: | Aluminum Die Casting Tooling |
|---|---|
| Average Wall Thickness: | >3mm |
| Function: | Anti Corrosion |
High Stiffness Die Cast Aluminum Tooling Average Wall Thickness >3mm
| Product Name: | Aluminum Die Casting Tooling |
|---|---|
| Type: | Ordinary Sand Casting |
| Average Wall Thickness: | >3mm |
High Stiffness Permanent Mold , Die Casting Tool Design Low Failure Rate
| Mould Life: | >1,000,000 Shots |
|---|---|
| Product Range: | Car, Hardware |
| Surface Treatment: | Heat Treatment |
Professional Die Cast Aluminum Tooling High Machining Tolerance High Precision
| Product Name: | Aluminum Die Casting Tooling |
|---|---|
| Type: | Ordinary Sand Casting |
| Average Wall Thickness: | >3mm |
Oem Cylinder Block Gravity Sand Casting Mould For Foundry
| Product Name: | Sand Casting Mould |
|---|---|
| Product Material: | Aluminium, Steel, Grey Iron |
| Demoulding: | Automatic |

