All Products
-
Aluminum Alloy Casting
-
Pressure Die Casting Mould
-
Metal Casting Molds
-
Aluminium Die Casting Mould
-
EPS Foam Mould
-
Lost Foam Mould
-
Sand Casting Mould
-
Permanent Mold Casting Aluminum
-
Aluminium Gravity Die Casting
-
Die Cast Aluminum Tooling
-
Auto Parts Mould
-
Multi Cavity Mold
-
Cylinder Head Mold
-
High Precision Mold
-
Rapid 3d Printing Service
-
Greg HenkThanks for your kindly hospitality. Your company is very professional , we will have nice cooperation in the near future. -
Lionel LoboGood company with nice service and high quality and high reputation. One of our reliable supplier , goods are delivered in time and nice package.
Keywords [ precision aluminum die casting mold ] match 777 Products.
Cnc Machining Aluminium Alloy Die Casting For Auto Parts
| Weight: | 1-100kg |
|---|---|
| Casting Method: | Casting |
| Tolerance: | ±0.1mm-±0.5mm |
Motor Housing Aluminium Die Casting Mould Heat Treatment
| Product Name: | Motor Housing |
|---|---|
| Surface Treatment: | Heat Treatment |
| Average Wall Thickness: | >3mm |
High Performance Cylinder Head Mold Corrosion Resistance With Die Casting Process
| Product Name: | Cylinder Head Mold |
|---|---|
| Process: | Gravity Casting |
| Application: | Car |
Precision Machining Engine Block Mold High Temperature Resistance
| Product Name: | Cylinder Head Mold |
|---|---|
| Customized: | Yes |
| Demoulding: | Automatic |
Spare Parts Diy Aluminum Casting Molds
| Product Name: | Multi Cavity Mold |
|---|---|
| Customized: | Yes |
| Demoulding: | Automatic |
EPS Manhole Cover Of Lost Foam Casting Molds Cast Iron
| Name: | Manhole Cover |
|---|---|
| Shap: | Round |
| Cating Material: | Cast Iron |
Low Maintenance Pressure Die Casting Mould Aluminum Machining Casting Heat Treatment
| Product Name: | Aluminum Auto Parts Mould |
|---|---|
| Type: | Lost Foam Casting |
| Application: | Car |
Custom Metal Aluminium Gravity Die Casting High Hardness EPS Material
| Mould Life: | 500,000-1,000,000 Shots |
|---|---|
| Using Hardness: | >HRC45 |
| Metal Color: | Black Metal |
Rugged Design Pressure Die Casting Mould
| Mold Material: | EPS |
|---|---|
| Average Wall Thickness: | >3mm |
| Application: | Car |
Aluminum Multi Cavity Mold CNC Part Metal Housing
| Product Name: | Multi Cavity Mold |
|---|---|
| Customized: | Yes |
| Demoulding: | Automatic |

