All Products
-
Aluminum Alloy Casting
-
Pressure Die Casting Mould
-
Metal Casting Molds
-
Aluminium Die Casting Mould
-
EPS Foam Mould
-
Lost Foam Mould
-
Sand Casting Mould
-
Permanent Mold Casting Aluminum
-
Aluminium Gravity Die Casting
-
Die Cast Aluminum Tooling
-
Auto Parts Mould
-
Multi Cavity Mold
-
Cylinder Head Mold
-
High Precision Mold
-
Rapid 3d Printing Service
-
Greg HenkThanks for your kindly hospitality. Your company is very professional , we will have nice cooperation in the near future. -
Lionel LoboGood company with nice service and high quality and high reputation. One of our reliable supplier , goods are delivered in time and nice package.
Keywords [ molten aluminum casting die ] match 76 Products.
Low Maintenance Die Cast Aluminum Tooling High Operating Temperatures
| Product Name: | Aluminum Die Casting Tooling |
|---|---|
| Average Wall Thickness: | >3mm |
| Function: | Anti Corrosion |
Machine Headboard Aluminium Die Casting Mould Customized Color Corrosion Resistance
| Product Material: | Aluminium |
|---|---|
| Product Name: | Aluminum Die Cast Mould Making |
| Service: | OEM ODM Customised |
Customized Aluminium Gravity Die Casting Permanent Mold Casting Low Pressure Aluminum Alloy Castings
| Product Name: | Aluminium Gravity Die Casting |
|---|---|
| Average Wall Thickness: | >3mm |
| Surface Treatment: | Polishing,sand Blasting,painting Anodizing Electroplating,etc |
Gravity Casting Manufacturer Offers Non-Standard Aluminum Alloy Casting Moulds Providing Design Samples
| Product Name: | Aluminium Gravity Die Casting |
|---|---|
| Average Wall Thickness: | >3mm |
| Standard: | Client Specification |
Aluminium Alloy Casting Product Mould Maker Led Lighting Spare Part Metal Die Cast Die Custom Tool Mold Making Services
| Product Name: | Toolings |
|---|---|
| Function: | Anti Corrosion |
| Mold Material: | Aluminium |
Auto Parts Aluminium Die Casting Mould Low Pressure
| Product Name: | Auto Parts Aluminium Die Casting Mould |
|---|---|
| Using Hardness: | >HRC45 |
| Mould Life: | 500,000-1,000,000 Shots |
Customized Design Metal Casting Molds Fine Finish With Die Casting Process
| Product Name: | Metal Casting Molds |
|---|---|
| Function: | Anti Corrosion |
| Mold Material: | Sand Mold |
High Stiffness Permanent Mold Die Casting Tool Design Low Failure Rate
| Mould Life: | >1,000,000 Shots |
|---|---|
| Product Range: | Car, Hardware |
| Surface Treatment: | Heat Treatment |
High Stiffness Permanent Mold , Die Casting Tool Design For Automobile
| Mould Life: | >1,000,000 Shots |
|---|---|
| Product Range: | Car, Hardware |
| Surface Treatment: | Heat Treatment |
High Precision Aluminum Die Casting Mold Gearbox Parts
| Product Name: | Aluminium Die Casting Mould |
|---|---|
| Customized: | Yes |
| Feature: | High Volume |

