All Products
-
Aluminum Alloy Casting
-
Pressure Die Casting Mould
-
Metal Casting Molds
-
Aluminium Die Casting Mould
-
EPS Foam Mould
-
Lost Foam Mould
-
Sand Casting Mould
-
Permanent Mold Casting Aluminum
-
Aluminium Gravity Die Casting
-
Die Cast Aluminum Tooling
-
Auto Parts Mould
-
Multi Cavity Mold
-
Cylinder Head Mold
-
High Precision Mold
-
Rapid 3d Printing Service
-
Greg HenkThanks for your kindly hospitality. Your company is very professional , we will have nice cooperation in the near future. -
Lionel LoboGood company with nice service and high quality and high reputation. One of our reliable supplier , goods are delivered in time and nice package.
Keywords [ cnc machining aluminium alloy die casting ] match 439 Products.
DIN JIS Standard Aluminum Die Casting Auto Parts 50,000 Shots
| Name: | Aluminum Die Casting Auto Parts |
|---|---|
| Surface Treatment: | Heat Treatment |
| Product Name: | Aluminum Alloy Casting |
Flywheel Shell Pressure Die Casting Mould Single Cavity , Multi-Cavity
| Product Name: | Shell Pressure Die Casting Mould |
|---|---|
| Surface: | Powder Coated |
| Demoulding: | Automatic |
Low Maintenance Die Cast Aluminum Tooling High Operating Temperatures
| Product Name: | Aluminum Die Casting Tooling |
|---|---|
| Average Wall Thickness: | >3mm |
| Function: | Anti Corrosion |
Automobile Spare Parts ZL104 Pressure Die Casting Mould
| Product Name: | Pressure Die Casting Mould |
|---|---|
| Product Material: | ZL104 |
| Demoulding: | Automatic |
High Stiffness Die Cast Aluminum Tooling Average Wall Thickness >3mm
| Product Name: | Aluminum Die Casting Tooling |
|---|---|
| Type: | Ordinary Sand Casting |
| Average Wall Thickness: | >3mm |
High Stiffness Permanent Mold , Die Casting Tool Design Low Failure Rate
| Mould Life: | >1,000,000 Shots |
|---|---|
| Product Range: | Car, Hardware |
| Surface Treatment: | Heat Treatment |
Professional Die Cast Aluminum Tooling High Machining Tolerance High Precision
| Product Name: | Aluminum Die Casting Tooling |
|---|---|
| Type: | Ordinary Sand Casting |
| Average Wall Thickness: | >3mm |
High Stiffness Permanent Mold Die Casting Tool Design Low Failure Rate
| Mould Life: | >1,000,000 Shots |
|---|---|
| Product Range: | Car, Hardware |
| Surface Treatment: | Heat Treatment |
Heat Treatment A380 Die Cast Aluminum Auto Parts
| Product Name: | A380 Die Cast Aluminum |
|---|---|
| Customized: | Yes |
| Demoulding: | Automatic |
OEM Low Pressure Die Casting Aluminum Cylinder Block Gravity Casting
| Product Type: | Low Pressure Die Casting Aluminum |
|---|---|
| Surface Treatment: | Heat Treatment |
| Material: | A356 |

